Čo je ozonizácia

Dezinfekcia a čistenie ozónom je moderná metóda, ktorá sa využíva pri odstránení zápachov, ničení baktérií, vírusov a plesní. Ozón je mimoriadne silná prírodná látka, ktorá čistí a dezinfikuje.

ČO JE OZÓN?

Ozón (O3) je plyn, ktorého molekula sa skladá z 3 atómov kyslíka. Je mimoriadne účinný pri dezinfekcii vďaka svojim oxidačným vlastnostiam. Ozón je viac ako 50-100x silnejší než samotný chlór a ostatné čistiace chemické prípravky. Ničí až 99,9% nežiadúcich mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy. Tento prírodný plyn, ktorý sa vyskytuje aj vo vzduchu, sa dokáže dostať aj do najmenej dostupných miesť a do hĺbky vlákien materiálov. Baktérie sú po kontakte s ozónom úplne zneškodnené.

Ozón je možné vyrobiť priamo na mieste. Vďaka korónovým výbojom. Vyrába sa pomocou tichého elektrického výboja alebo pomocou UV lámp. Dochádza tu k štiepeniu molekúl kyslíka na jednoatómové radikály, ktoré sa následne spájajú s molekulou kyslíku a dochádza tak k vzniku ozónu.

Ozón neprekrýva zápachy, ale trvalo ich odstraňuje. Je taktiež veľmi účinný pre alergikov a ľudí, ktorí majú radi čistý a nezávadný vzduch.